4 důvody, proč se lidé nejčastěji zadlužují 4 důvody, proč se lidé nejčastěji zadlužují
Půjčky

4 důvody, proč se lidé nejčastěji zadlužují 

Zájem o půjčky je stále rapidně vysoký. Zkrátka si půjčuje každým rokem velké množství českých rodin nebo jednotlivců. V mnoha případech je důvod půjčky až úsměvný, protože se jedná o zcela zbytečný finanční produkt. Víte, na co si lidé nejčastěji půjčují, co se týče České republiky? Právě s touto problematikou vás seznámíme. Kromě bydlení se na seznamu objevuje také dovolená nebo automobil. 

Bydlení jako důvod č. 1 

Častým důvodem je bydlení. To je však pochopitelný a relativně rozumný důvod. V této době je ovšem potřeba si umět spočítat to, zda člověk dokáže následně splácet hypoteční úvěr nebo klasický úvěr, jestliže jej využíváte na vybavení domácnosti. Nezáleží teď na tom, zda máte zájem o hypoteční úvěr na bydlení nebo potřebujete vybavit či dovybavit svůj byt nebo rodinný dům. V obou případech buďte rozumní a důkladně si spočítejte výši splátek, své příjmy a výdaje. 

Já chci automobil! 

Druhým častým důvodem půjček bývá pořízení automobilu. Jestliže automobil slouží k podnikání nebo práci, je to opět pochopitelný důvod, protože si dokážete pomocí své činnosti vydělat na měsíční splátky, které budete mít za automobil nastaveny. Potřebujete-li ale automobil jen ke svým osobním účelům, pak tento druh půjčky zvažte do nejmenšího detailu. Potřebujete skutečně koupit automobil? Zvládnete měsíční splátky? Nebude to velký zásah do vašeho rodinného rozpočtu? Ve chvíli, kdy si nejste jistí, raději od této půjčky odstupte. 

Bez dovolené to není ono 

Lidé si ale často půjčují i kvůli koupi dovolené. Člověk chce zkrátka udělat radost své polovičce, a tak si půjčí i několik desítek tisíc korun, aby následně pořídili luxusní dovolenou. Zážitek je do 14 dnů za vámi, ale vy poté budete splácet i několik let. Půjčky se často vyřizují na 5 až 8 let. Pokud si na dovolenou zvyknete, za jaké finanční prostředky budete cestovat příště? Vše opět řádně promyslete, zda vám 14denní zážitek a odpočinek stojí za to, se zbytečně zadlužovat. 

Vánoce klepou na dveře 

Posledním častým důvodem jsou Vánoce. Udělat radost svým blízkým je sice hezké, ale ne za žádnou cenu. Vaší blízcí pochopí, že nemáte finanční prostředky na pořízení vánočních dárků. Jen je potřeba se o tom svěřit a nestydět se. 

Ať už je důvod půjčky jakýkoliv, každou jednotlivou půjčku řádně zvažte, jak jsme již uvedli v předchozích odstavcích. Pokud si budete půjčovat kvůli zbytečnostem, pak vám hrozí dluhová propast, ze které se bez pomocí druhých již nikdy nedostanete. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *