Zaměstnanecká krize nutí k práci přesčas
Práce

Zaměstnanecká krize nutí k práci přesčas

O zaměstnanecké krizi se mluví neustále. Je to problém, který doposud nebyl vyřešen. V současné době řeší zaměstnavatelé tuto krizi buď tak, že si nakoupí roboty či stroje a vymění zaměstnance za robotickou sílu, nebo případně začnou šetřit, tudíž opět začnou takzvaně padat hlavy. Najdou se však ještě firmy, které chtějí ustát zaměstnaneckou krizi a které se snaží zachovat chod podniku tak, že se pracuje přesčas. Nedostatek lidí je problémem tří ze čtyř firem, které nemají, kde brát lidi, a tak svým stávajícím pracovníkům přidávají další a další práci.  

Mnozí lidé se domnívají, že nedostatek pracovníků nejvíce pociťují firmy jako takové. Jenže nejvíce na to dopadají stálí zaměstnanci. Z nedávných průzkumů vyplývá, že každá druhá firma přidává práci svým zaměstnancům, kteří tak musí pracovat přesčas.  

Každá desátá firma aktuálně sahá po pracovnících ze zahraničí, jiní zase najímají brigádníky, z nichž si chtějí vychovat budoucí zaměstnance.  

Nedostatek zaměstnanců bude firmy trápit i letos 

Firmy se ptají, jak dlouho bude zaměstnanecká krize trvat. Bohužel pravdou je, že by měla tato zaměstnanecká krize trvat i letos. S nedostatkem zaměstnanců se tak firmy musí i letos nějak poprat, čtyři pětiny firem s tím však počítaly.  

Nezaměstnanost je dlouhodobá záležitost, není to nic krátkodobého. Firmy se kvůli tomu pouští do boje s konkurenčními firmami, snaží se zaměstnance si přetáhnout, lákají je tedy na daleko lepší podmínky, jako je třeba vyšší mzda či podobné benefity.  

I letos se dočkáme zvyšování platů 

Díky tomu, že se firmy budou potýkat s nedostatkem zaměstnanců, se také dá předpokládat, že porostou i platy. Mzdy mají růst až o pět procent. Jen desetina firem neočekává, že platy se budou muset opět zvedat.  

Nejvíce by měly platy růst ve stavebnictví, dále také ve zdravotnictví nebo v oblasti sociální péče.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *