Elektřina zdražuje
Finance

Elektřina zdražuje. Co se nyní vyplatí udělat?

Během léta bylo velice výhodné přejít k jinému dodavateli energií. Důvod byl prostý – začalo se rychle zdražovat. Mnozí dodavatelé zdražení oznámili s dostatečným předstihem, jiní čekali až do chvíle, kdy přejít k jinému dodavateli bude pro klienty nevýhodné. Pokud jste nestihli změnit svého dodavatele energií ať už z toho důvodu, že jste dlouho rozmýšleli nebo že vám bylo zdražování oznámeno pozdě, musíte se ztotožnit s novou, vyšší cenou za energie. Z aktuálních údajů vyplývá, že energie mohou zdražit i o desetinu.

U mnohých dodavatelů energií se zvyšování cen ještě projevit nemuselo. Podle analytiků se cena zvedá postupně, do konce roku by však měla zdražit o neuvěřitelnou desetinu. Mnozí dodavatelé však zvyšovali cenu průběžně během roku, a tak konečné zvýšení ceny za energie nemusí být pro mnohé tak překvapivé.

Zdražování energií není dobrá zpráva pro nikoho. Domácnostem například hrozí, že od nového roku by se mohlo zdražovat až o několik tisíc korun ročně navíc, a to je už znatelná suma.

Ať už jste u kohokoli, zdražování vás nemine

Mnozí lidé možná nyní jásají, jelikož se domnívají, že změnou dodavatele energií to, lidově řečeno, “vychytali”. Jenže opak je pravdou. Z aktuálních průzkumů a analytik také vyplývá, že zdražování se nevyhne žádný dodavatel energií. Ať už jste tedy u kohokoli, doporučujeme začít šetřit energiemi, aby vás právě energie nedostali do situace, v níž si budete muset vzít půjčku.

Zafixujte si cenu, dokud je čas

Možná se ptáte, co v současné chvíli dělat, aby nás zdražování energií tak neranilo. Dodavatelé se shodují na jednom – na fixování cen. Všichni dodavatelé energií nyní radí svým klientům, aby si zafixovali ceny, a to až na tři roky dopředu. Vývoj cen elektřiny a plynu na burzách není nejlepší, je proto dobré být připraven na nejhorší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *