Měníte dodavatele? Pojmy, které byste měli znát
Bydlení

Měníte dodavatele? Pojmy, které byste měli znát

Nedávno se neustále psalo o tom, jak zdražují energie a ostatně všechno s nimi spojené. Lidé se proto rozhodli začít elektřinu nebo také plyn odebírat od jiných dodavatelů, zkrátka se rozhodli pro takzvanou změnu dodavatele, na kterou ostatně mají naprosté právo. Zatímco někteří lidé zkušeně, hravě a rychle změnili dodavatele, jiní měli se změnou (nebo stále ještě mají) problém. A to hlavně z toho důvodu, že si nevědí rady s nějakými pojmy, s nimiž se při změně dodavatele dostali do kontaktu. Pokud měníte dodavatele poprvé, možná všemu nerozumíte, proto jsme vám vybrali několik základních pojmů, s nimiž se pravděpodobně při změn dodavatele setkáte, a vysvětlíme vše, co je třeba.  

Pojmy týkající se změny dodavatele 

  • Dodavatel – to je člověk či respektive společnost, která prodává elektřinu nebo plyn, a to na základě uzavřené smlouvy o dodávce energií.  
  • Distributor – to je společnost, která provozuje vedení elektrické sítě nebo případně plynovodu v případě plynu a zajišťuje tak distribuci energií, tedy dovoz energií až do domácností.  
  • Výpověď smlouvy jedná se o jednu z variant ukončení smlouvy stávajícímu dodavateli elektřiny a plynu.  
  • Výpovědní lhůta – to je pak doba od chvíle, kdy byla podána zmiňovaná výpověď smlouvy u stávajícího dodavatele, až po chvíli, kdy začnete odebírat energii od nového dodavatele, k němuž jste přešli.  
  • Aktivační poplatek – to je poplatek, který je jinak také označován registrační poplatek. Je to poplatek účtující se převážně novým zákazníkům.  
  • Distribuční sazba – neboli také sazba elektřiny. Ta udává cenu dodávky energie a závisí do způsobu využití elektřiny v domácnosti. Je třeba zvolit správnou sazbu, protože jen tak ušetříte hromadu nákladů spjatých s elektřinou a energiemi obecně.  
  • Doba fixace – to je doba, po kterou zůstane cena energií nezměněna. Spotřebitel se takto pojišťuje proti případnému zdražení elektřiny. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *