Žádosti o dotace na novostavbu se opět přijímají
Bydlení

Žádosti o dotace na novostavbu se opět přijímají

Našli jste si krásný pozemek, na kterém chcete postavit svůj vysněný dům? Možná přemýšlíte nad tím, jak to udělat, aby vás výstavba domu přišla na co nejvýhodněji. V ideálním případě požádejte o dotaci na novostavbu z programu Nová zelená úsporám. Od prvního březnového dne letošního roku se opět přijímají žádosti právě o dotace na novostavbu, které mohou rapidně snížit pořizovací cenu nového příbytku. Samozřejmě dotační program uděluje dotace i na řadu dalších věcí (například dotace na výměnu oken nebo dotace na zateplení), ale v případě, že plánujete stavit, se budete pravděpodobně zajímat jenom o dotace na novostavbu. 

Jak vysokou dotaci můžete získat?

Rozhodli jste se o dotaci na novostavbu přece jenom požádat? Pak se jistě ptáte, jak vysoká dotace vám může být udělena. V tomto případě platí jedno pravidlo, a sice čím úspornější dům postavíte, tím vyšší dotaci můžete získat. Na stránkách dotačního programu je případně možné zjistit, podle jakých parametrů se určuje výše dotace. Patří k nim například měrná roční spotřeba tepla a vytápění, také součinitel prostupu tepla jednotlivých konstrukcí a další. 

Abyste však získali dotaci na novostavbu, je velice důležité, abyste do svého nového domu instalovali rekuperaci čili řízené větrání. To ostatně oceníte, je to jedno z úsporných opatření, které sníží energetickou náročnost rodinného domu. 

Kdo všechno může získat dotaci?

A můžu vůbec získat dotaci? Dosáhnu na ni i já? To je otázka, kterou si řada lidí pokládá. Pravdou je, že na dotaci dosáhne každá fyzická osoba. Má na ni právo pouze první vlastník rodinného domu. Nezáleží na tom, jestli ho postavíte nebo jestli ho koupíte už postavený. Dotace se vztahuje na rodinné domy ve výstavbě i na dokončené rodinné domy. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *