Přebytek státního rozpočtu
Finance

Přebytek státního rozpočtu klesl. O kolik a co je důvodem?

Neustále se spekuluje nad tím, jak je to se státním rozpočtem, jestli nová vláda opravdu dokáže vymanit Českou republiku z obrovských dluhů, jaké má. Jelikož se nyní schvaluje státní rozpočet na příští rok, začínají se na světlo světa ukazovat informace, které o státním rozpočtu a jeho stavu vypovídají. Podle dostupných informací stát od začátku letošního roku hospodařil s necelými sedmnácti miliardami korun, vloni se hospodařilo s přebytkem vyšším, a sice sedmnáct a půl miliardy korun. Jedná se tedy o snížení přebytku, konkrétně o více jak 600 milionů korun.

Je nutné však říct, že kdyby nebyly příjmy z Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru, rozpočet by se nenacházel v přebytku, nýbrž ve schodku, který by byl ve výši pěti miliard korun.

Jaké byly výdaje?

Pojďme se podívat na to, jak to s letošním státním rozpočtem vlastně je. Co se týče výdajů, ty meziročně vzrostly, a to o 85 miliard korun na 1007 miliard. Jen výdaje na sociální dávky dosáhly 414 miliardy korun, což je zhruba pět procent. Nejvíce se však na růstu podílí důchody, jejich růst byl skoro čtyř a půlprocentní. Výdaje na důchody však vzrostly z jednoho prostého důvodu, a sice proto, že se výměry důchodu zvedly o 150 korun. Příští rok se však mají zvedat opět.

Jaké byly příjmy?

Co se týče příjmů, ty za prvních devět měsíců letošního roku vzrostly také, a to v meziročním porovnávání o 84 miliard korun na aktuální 1024 miliardy. I inkaso DPH bylo v meziročním srovnávání vyšší, stouplo konkrétně o 4,2 procenta. Inkaso bylo konkrétně ve výši skoro dvou set miliard korun (konkrétně se jednalo o částku 198,3 miliardy).

Jak to bude příští rok, to se zatím neví. Zatím se má schvalovat státní rozpočet, který možná vyvolá mnohé spekulace. Stejně tak se můžeme jen domnívat, jaká bude situace na konci letošního roku. Přece jen zbývají ještě dlouhé měsíce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *