V životopise by se měly vyskytovat základní body
Práce

V životopise by se měly vyskytovat základní body, jinak nemáte šanci na úspěch při hledání práce

Správně sepsaný životopis je samotným základem pro získání vhodného pracovního místa. Pokud psaní životopisu odfláknete, váš potenciální zaměstnavatel vám nejspíš nedá dostatečnou šanci na to, abyste ukázali, co ve vás je. Špatně sepsaný životopis totiž zaměstnavatelé ihned vyhazují do koše a věnují se pouze těm, které za něco stojí. Jestliže máte v oboru vysoké zkušenosti, snažte se plně věnovat životopisu. Jedině tak zvýšíte své šance na úspěch.

Životopis by měl být strukturovaný

Životopis byste měli vytvořit ve strukturované formě. Ten je zpravidla nejpoužívanější a zároveň u zaměstnavatelů nejvyhledávanější. Dává jim jednoduchou šanci se v něm maximálně orientovat bez nutnosti vás poté telefonicky kontaktovat. Jestliže vám tedy můžeme poradit, měli byste se nechat inspirovat strukturovanými životopisy, těch naleznete na internetu celou hromadu.

Strukturovaný životopis vidí zaměstnavatelé rádi

Začínáme psát životopis

Pojďme se teď podívat, jak by takový životopis měl vypadat. Začneme s největší pravděpodobností hlavičkou.

  • Hlavička: Každý životopis by měl obsahovat hlavičku, za což je považován začátek samotného psaní. Do ní uveďte veškeré své osobní údaje, a to včetně kontaktu na sebe.
  • Fotografie: Vlastní fotografie sice nepatří mezi nutnosti, ale rozhodně s ní uděláte na zaměstnavatele dojem. Pomocí fotografie budou vědět, s kým má vlastně tu čest.
  • Vzdělání: Dalším důležitým bodem je vzdělání. Tady se snažte vyhnout základní škole, která nemusí být ve strukturovaném životopisu zmíněna. Nejčastěji uvádějte nejvyšší dosažené vzdělání. Když uvedete své poslední vzdělání, bude životopis jednoduchý a stylový, a to nejenom pro vás, ale převážně pro zaměstnavatele.
  • Předchozí zaměstnání: Do zaměstnání uveďte své předchozí zaměstnání. Jestliže se velmi často střídalo, můžete některé z nich vynechat. Zaměstnavatel se nebude příliš vhodně dívat na životopis, kde je uvedeno více než 8 zaměstnání. Vyhnout byste se měli také brigádám ze studentských let.
  • Dovednosti, jazyky apod.: V neposlední řadě se o sobě více rozepište. Zvýrazněte své dovednosti, schopnosti i jazyky, které umíte na komunikativní úrovni. Za zmínku stojí i řidičské průkazy. Ty v posledních letech vyžaduje stále větší procento zaměstnavatelů.

Životopis by neměl být odfláknut

V předchozím odstavci jsme vám uvedli body, které by životopis měl obsahovat. Věnujte jim důkladnou pozornost. V žádném případě životopis nevypracujte během pěti minut, protože s ním rozhodně neuděláte takový dojem, jaký byste si přáli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *