zahraničí k nehodě
Finance

Co dělat, když dojde v zahraničí k nehodě?

Cestování je dnes velký koníček mnohých z nás. Mnozí lidé jezdí do zahraničí ve svých vlastních automobilech, což bohužel zvyšuje počet dopravních nehod. Z aktuálních informací vyplývá, že rok od roku přibývá dopravních nehod v zahraničí, jejichž součástí jsou také čeští turisté, kteří se rozhodli navštívit krásné kouty světa ve svém autě, jeli tedy takzvaně po vlastní ose. Mnozí řidiči však netuší, jak se v takové chvíli zachovat, co dělat, jak reagovat. S tím tedy poradíme.

Když se jede do zahraničí vlastním autem, vyplatí se mít havarijní pojištění. Řidiči v případě dopravní nehody mohou vše vyřídit prostřednictvím a s pomocí havarijní pojistky, bohužel tímto způsobem přijdou o bonusy, které by jim v budoucnu havarijní pojištění přineslo.

Žádný řidič ovšem nemusí při dopravní nehodě v zahraničí postupovat podle havarijního pojištění, ale jde to i jinak. Jak?

Jako první kontaktujte pojišťovnu nebo asistenční službu

Odborníci radí něco zcela jiného. Podle nich by se ihned měla kontaktovat pojišťovna, případně asistenční služba. Samozřejmě to platí v případě, že je nehoda bez zdravotní újmy. Pokud se na místě objeví zraněný nebo případně někdo v bezvědomí, na místě je první pomoc, případně volání záchranky.

Jestliže na místě není nikdo zraněný, není na místě nehody nikdo, kdo by utrpěl zdravotní újmu, je dobré zavolat polici, která sepíše podrobný záznam o dopravní nehodě. V tomto případě je dobré umět dobře cizí jazyk, jelikož musíte se zápisem souhlasit a pořádně si ho přečíst.

Nezapomeňte dokumenty viníka

Jen těžko byste získávali dokumenty cizince, který nehodu způsobil, až když byste dorazili zpátky domů. Vyžádejte si kopii jeho dokumentů ihned po nehodě. Stačí, když si je vyfotíte telefonem, nemusíte hledat na prázdné dálnici copy centrum.

Při nehodě je třeba vyplnit evropský záznam o dopravní nehodě, v němž se zaznamenávají všechny důležité skutečnosti. Všechny dokumenty si řádně uschovejte, pomohou při uplatňování pojistného plnění z povinného ručení řidiče, který za nehodu mohl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *