složenky za energie
Finance

Rodiny se trápí. Mohou za to složenky za energie

Určitě jste postřehli, že se neustále zvyšují částky za energie. Během hezkých jarních a letních měsíců jsme si energií moc nevšímali, jenže když nyní začala topná sezona, najednou se o energie musíme zajímat. Vždyť nyní s nimi nakládáme mnohem více než před půlrokem. Při zdražování elektřiny a plynu jsme měli možnost odejít od současného dodavatele a najít si lepšího, výhodnějšího dodavatele. To ostatně můžeme i nyní, jen s tím rozdílem, že nyní to není zrovna nejvýhodnější krok, který ve svém životě uděláme. Jelikož mnozí lidé váhali tak dlouho nad změnou svého dodavatele, až změnu nestihli, nyní se trápí, a to jen díky složenkám za energie.

Z aktuálních informací vyplývá, že téměř tři pětiny českých domácností se trápí, a to díky složenkám za energie. Moc dobře vědí, kolik platí za energie, vodu a teplo, ostatně minimálně s jednou položkou a její úhradou mají problém. I když se domácnosti snaží chovat hospodárně a poctivě si šetří peníze stranou, mnohé domácnosti nedávno investovaly do úsporných technologií, které jim takzvaně udělaly čáru přes rozpočet.

Přehledy mají lidé nad třicet let

Nedávné průzkumy také ukazují, že přehled o výdajích za elektřinu, plyn, vodu a teplo mají zejména ti, kterým je více jak třicet let. Mladí lidé do třiceti let většinou nemají přehled o tom, kolik za energie platí. Otázkou je, jestli nemají k údajům přístup nebo jestli se o to zkrátka nezajímají.

Nejlepší přehled mají rodiny jednočlenné nebo také ti, kteří se dlouhodobě zajímají o energetickou politiku České republiky nebo kteří se zajímají o úsporné technologie.

Přehledy nestačí

I když sice konkrétně jednočlenné domácnosti mají fantastický přehled o tom, kolik platí za energie, jsou na tom podstatně hůře než rodiny vícečlenné. Minimálně úhrada jedné položky (ať už je to elektřina, voda nebo plyn) jim dělá problém – problém s minimálně jednou položkou se vyskytuje u každé třetí domácnosti.

Problémy s placením nákladů mají samozřejmě i rodiny s nižšími příjmy nebo rodiny, které žijí s horší životní úrovní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *