Do nájmu se dostane takřka každý člověk aspoň jednou za život. Důvodem je touha po osamostatnění, touha po vlastním životě bez rodičů, touha žít si opravdu tak, jak člověk uzná za vhodné. V současné době drtivá většina lidí hledá své vysněné bydlení v pronájmu, ovšem ty ceny za pronájem sahají opravdu do enormních výšin. Ovšem to je vyprávění na dlouho, zaměřme se nyní na mýty, které se s nájemním bydlením pojí a které s ním souvisí. Kupodivu je jich víc než dost, je třeba je uvést na pravou míru, ať nežijeme v omylu.
Pronajímatel musí zakázat domácí zvíře
Není to tak. Nový občanský zákoník, který vešel v platnost před pěti lety, posílil toto právo nájemníků. Pronajímatelé zpravidla nesmí zakázat v bytě psa, kočku nebo jiné zvíře. Samozřejmě pronajímatel může zahrnout do smlouvy poplatky za zvíře, případně může ve smlouvě ujasnit, kolik zvířat je možné v bytě mít.
Opravy bytu pokaždé spadají na nájemce
Ani to není pravda. Všechny opravy rozhodně nespadají jen na nájemce, drobné úpravy a opravy si sice hradí, ale pokud se nejedná o drobné opravy (jako je oprava vypínačů, malování, oprava prahů nebo opravu podlah), náleží náklady spojené s opravami pronajímateli. Je nutné uvést, že roční náklady spojené s bydlením také nesmí přesáhnout částku sto korun na metr čtvereční, pak to také přechází na pronajímatele.
Pronájmy přes realitky jsou pokaždé nevýhodné
To je obrovský omyl. I když s pronájmem přes realitní kancelář je spojena provize, mnozí pronajímatelé touží po obrovském výdělku, a tak se nebojí v době neustále se zdražujících nájmů opravdu zvednout ceny do obrovských výšin.
Majitel má právo kdykoli vstoupit do pronajímaného bytu
Opět mýtus, který je třeba uvést na pravou míru. Pronajímatel rozhodně nemá právo vstupovat kdykoli do pronajímaného bytu. Může do něj vstoupit jen tehdy, kdy je to nezbytně nutné, tedy v případě požáru například. Nebo může do bytu vstoupit ve chvíli, kdy je třeba oprava nebo údržba. Nebo případně může vstoupit do bytu, kdy to vyžadují protiprávní stavy.