DRFG vidí ve fondovém byznysu velký smysl
Lifestyle

DRFG vidí ve fondovém byznysu velký smysl

Finanční distribuce investiční skupiny DRFG v roce, kdy ekonomiku výrazně ovlivnila pandemie koronaviru, hledala cesty, jak zůstat v kontaktu se svými klienty. To ji díky nástrojům pro online sjednání a elektronický podpis umožnila servisní organizace ChytryHonza.cz, která spadá pod křídla skupiny. Nezahálelo se ani ve fondovém byznysu. Fond Czech Development Fund SICAV, a.s., který se zaměřuje na investice do výstavby rezidenčních, výrobních a logistických nemovitostí, byl oficiálně spuštěn v červnu 2021. V roce 2020 došlo k navýšení objemu investovaných prostředků do nemovitostního fondu CREIF o půl miliardy korun, což bylo na trhu ojedinělé.

Pandemie koronaviru stále představuje bezprecedentní situaci, na kterou, byl ze začátku připravený málokdo. Všichni se museli přizpůsobit a hledat nové cesty, jak zůstat v kontaktu s klienty s ohledem na všechna opatření. Krize však potvrdila správné směřování celé skupiny. Po vzájemné diskuzi si DRFG Davida Rusňáka otevřeně řekla, že investice do telekomunikační infrastruktury nebo do nemovitostí s potravinami, drogerií nebo hobby marketů jsou dobrou volbou. Každý člověk, i bez větších makroekonomických znalostí, si dokáže rozumně zhodnotit, jak důležitá je role mobilní a pevné sítě v rostoucím digitálním světě, nebo jakou výhodu mají nemovitosti, jejichž nájemci mají otevřené obchody a provozovny za každé ekonomické situace. 

Investoři jsou zvídavější a angažovanější

Investování není jen o výnosu, ale též o tom, kam své prostředky investuji. „Každý alespoň trochu obeznámený investor ale ví, že neexistuje investiční titul, v němž je stoprocentní likvidita, nulové riziko a maximální výnos. Zajímají se, jak je možné, že nemovitostní fond CREIF i v době, kdy byla obchodní centra v době lockdownů zavřená, vynášel 3,2 procenta,“ říká Břetislav Hrabě.

Nemovitostnímu fondu CREIF se i během koronavirové krize dařilo

Břetislav Hrabě potvrzuje, že je fond správně nastavený a pamatuje i na určitá rizika. Samozřejmě, že určitý dopad při koronavirové krizi byl loni a letos vidět, ale s tím museli investoři za současné situace počítat. „Bylo by podezřelé, kdyby se s výnosy nic nestalo a krizi nereflektovaly. V roce 2020 jsme měli mezi srovnatelnými nemovitostními fondy druhý největší nárůst vkladů,“ říká Hrabě. Ve fondovém byznysu vidí společnost velký smysl i do budoucna. V červnu proto spustili nový fond kvalifikovaných investorů zaměřený na development, který se soustředí nejenom na byty, ale i logistická centra a lehkou výrobu. Jmenuje se Czech Development Fund SICAV, a.s.

Investoři se po prvotním stáhnutí opět intenzivně zajímají

Nejdříve to bylo podobné jako v období předchozích krizí. Po dobu jednoho až tří měsíců vždy přijde určitá paralýza investorů – stáhnou se a nechtějí dělat žádná rozhodnutí. Tato krize byla ale jiná v tom, že se objevily restrikce, pak se uvolňovaly, a to se opakovalo. „Několikrát jsme v roce 2020 pozorovali, že investoři už přestali být pasivní, jenže pak přišel další lockdown. Často proto opět váhali a stáhli se. Lidé přitom v krizi nakumulovali značné množství finančních prostředků. Podobně se zachovaly i firmy. Nebyla to tedy klasická ekonomická krize,“ potvrzuje Břetislav Hrabě. Dnes už je společnost v jiném stadiu, investoři se opět intenzivně zajímají, kam své prostředky umístí a jak je zhodnotí.

Na platformě ChytryHonza.cz je možné smlouvy spravovat elektronicky

Koronavirus například pomohl k tomu, že smlouvy, u kterých to předtím nebylo možné, je možné sjednat a podepsat elektronicky. Pojištění či hypotéku je možné uzavřít i na platformě DRFG – ChytryHonza.cz. Skupina investuje nemalé prostředky do online platforem, zejména u mladší generace o to zájem je. Větší investice zůstávají dál více konzervativní a velkou roli i nadále hraje osobní kontakt. Ten je nenahraditelný. 

Firemní dluhopisy je nutné diverzifikovat 

U firemních dluhopisů by se měl každý investor vždy podrobně podívat, co firma dělá. „Jestliže v modelu DRFG řekneme, že kupujeme nákupní centra, stavíme byty a logistická centra, která potom buď dáme na trh, nebo je alokujeme do fondu, a ředíme kapitál z banky, investorské a naše peníze a celkový náklad váženého průměru je na kapitálu čtyři procenta a projekt nám vydělává 6,5 procenta, tak si každý dovede představit, kde vlastně na tom vyděláváme a proč to funguje. Ale když děláte byznys, který si neumíte představit, a/nebo investujete do něčeho rizikového, pak to bývá problém,“ vysvětluje Břetislav Hrabě z DRFG. Zásadní je tedy volba správné strategie a diverzifikace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *