Výdaje na školu rapidně omezeny. Inflace stojí za škrty v rodinách
Lifestyle

Výdaje na školu rapidně omezeny. Inflace stojí za škrty v rodinách 

Školní rok je letos daleko náročnější než předcházející. Na vině je především aktuální ekonomická krize a inflace, která mnohým rodinám nedá spát. Poslední průzkumy naznačují, že aktuální touha uspořit dohání rodiče do bodu, kdy se na dětech začíná šetřit. Výdaje na školu jsou rapidně omezeny a dotýkají se bohužel i stravování ve školních jídelnách nebo školních pomůcek nebo kroužků. 

Letošní školní rok je jiný než předcházející 

Výdaje na školu jsou tedy rapidně omezeny, jak už bylo nastíněno. Letošní školní rok se tedy od těch předcházejících velmi liší. I v dřívějších letech byly náklady spojené se školou poměrně vysoké, ale letošní nástup do školy zabolel rodiče ještě více. I proto se ubralo od nejrůznějších kroužků a podobného, rodiny začínají šetřit. Inflace je totiž jedna věc, rostoucí ceny energií druhá. 

Většina rodin si dokonce po nástupu do školy sedla nad tím, co děti budou skutečně potřebovat a bez čeho se minimálně první půlrok nebo měsíc obejdou s tím, že se zbylé vybavení nebude dokupovat, nebo se naopak dokoupí později.  

Co se týče samotného stravování dětí ve školních jídelnách, omezit tento krok musel každý desátý rodič. Do letošních obědů se totiž promítají nejen zvyšující se ceny potravin, ale také ceny energií, které taktéž rostou do nebes. 

Jaká byla průměrná cena výbavy pro prvňáka? 

I rodiče, kteří pustili do školy své dítě vůbec poprvé, se po finanční stránce pořádně zapotili. Taková výbava pro prvňáka totiž vyšla v průměru na šest tisíc korun. Zhruba polovinu pokrývá to nezbytné čili ta základní výbava, zbytek je stravování, kroužky, družina, případně také prvotní příspěvky do sdružení rodičů a přátel školy a další. 

Výše nákladů spojená se započetím školního roku se výrazně liší dle toho, jak velké dítě je. Zatímco někomu je třeba pořídit celou novou výbavu, starší děti mohou využít pomůcky z let minulých, zato jim ale bude potřeba dokoupit něco, co v předcházejících ročnících nepotřebovaly. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *