Jaká je minimální mzda v roce 2023?
Práce

Jaká je minimální mzda v roce 2023? 

Stejně jako každý rok, i letos bude minimální mzda růst. Už ke konci loňského roku o tom mluvil ministr práce Jurečka, který se rozhodl minimální mzdu zvýšit i v závislosti na současném stavu české ekonomiky, respektive i napříč ní. Inflace roste rekordním tempem a i když se v posledních měsících jemně zpomaluje, přesto je stále rekordní v porovnání s roky předcházejícími.  

Jaké jsou předpoklady 

Za předpokládané navýšení minimální mzdy můžeme považovat odměnu 16 200 korun za měsíc, což reálně odpovídá více jak 96 korunám za hodinu. Přidání tak pravděpodobně odpovídá zhruba 350 korunám měsíčně. 

Minimální mzda však roste v závislosti na pohledu na dřívější roky ustavičně, nejnižší přípustná výše odměny, kterou je zaměstnavatel povinen poskytnout se však odvíjí od právních vztahů založených na dohodách o pracích.  

Odbory bojovaly za navýšení i vloni 

Za zvyšující se minimální mzdu bojují odbory už od loňského roku. Právě ty toužily po navýšení, ke kterému mělo dojít právě už v roce předcházejícím, kdy se inflace začala drát nahoru. Toužilo se po minimálním navýšení alespoň o dva tisíce korun, ovšem kabinet s takto markantním navýšením nesouhlasil. Výrazně by se to protkalo do státního rozpočtu, který už za loňské počínající krize pukal doslova ve švech.  

Ostatně s takto markantním navýšením nesouhlasili ani samotní zaměstnavatelé, kteří poukazovali hlavně na to, že se vloni kromě inflace zvýšily také náklady na energie nebo pohonné hmoty. Zároveň se také připomnělo to, že s minimální mzdou roste i zaručená mzda, což je také věc zaměstnavatelů, pro které se tím pádem výrazně zvýší právě náklady. 

I když navýšení minimální nebylo dle očekávání odborů, přesto se jedná o příjemné zpestření na výplatních páskách mnoha zaměstnanců. Zejména těch, kteří si domů každý měsíc odnáší právě onu zmiňovanou minimální mzdu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *