Na co máte nárok v případě nemoci z povolání?
Finance

Na co máte nárok v případě nemoci z povolání? 

Věděli jste, že i z vašeho povolání můžete být nemocní? I když to přijde asi každému člověku, že ho práce přivádí do hrobu a že je určitě nemocný, když odchází z práce, není to tak horké, jak se může zdát. Většinou se jedná jenom o naše vlastní domněnky. Je ale pravdou, že pokud se skutečně jedná o nemoc z povolání, není dobré to brát na lehkou váhu. Jaké nemoci spadají na tento seznam? 

Seznam nemocí z povolání se rapidně rozšířil 

Není to tak dávno, co vláda rozšířila, respektive schválila seznam nemocí z povolání, které vás reálně mohou potkat. Dokonce i některé choroby zmizely. Kupříkladu zmizely choroby, jež bývají vyvolány prachem z cukrové třtiny. Naopak se seznam rozšířil například o rakovinu vaječníků (podmíněnou například vlivem azbestu), také přibyly nemoci dýchacích cest a plic, které by byly způsobeny vdechováním hliníku.  

Na seznam také přibyly obstrukční plicní nemoci, jež postihují hlavně horníky z černouhelných dolů. A samozřejmě sem začala spadat i bolest zad, která vyplývá z neustálého sezení u počítače. 

Projevila se u vás nemoc z povolání? 

Jinými slovy je seznam důkazem, že není nemoc jako nemoc. Pokud se skutečně prokáže, že se jedná o onemocnění z povolání, můžete ve vašem případě uplatnit mnohé nároky. Je však zapotřebí splnit několik podmínek. Ze všeho nejdříve je nutné zamířit k praktickému lékaři, který vám potvrdí (nebo naopak vyvrátí), zdali se o nemoc z povolání skutečně jedná. Uznat následně nemoc z povolání je v kompetenci střediska nemocí z povolání, kam doktor po vyšetření nemoc zasílá.  

Na co máte nárok? 

Pokud se u vás skutečně nemoc z povolání projeví, vzniká vám nárok na odškodné, které vám zaměstnavatel musí vyplatit. O jak vysokou částku se bude jednat, to se odvíjí od příjmu před nemocí a po jejím vypuknutí. Zaměstnavatel je poté nucen doplácet rozdíl mezi nemocenskou a dřívějším průměrným platem. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *