Věděli jste, že i z vašeho povolání můžete být nemocní? I když to přijde asi každému člověku, že ho práce přivádí do hrobu a že je určitě nemocný, když odchází z práce, není to tak horké, jak se může zdát. Většinou se jedná jenom o naše vlastní domněnky. Je ale pravdou, že pokud se skutečně jedná o nemoc z povolání, není dobré to brát na lehkou váhu. Jaké nemoci spadají na tento seznam?
Seznam nemocí z povolání se rapidně rozšířil
Není to tak dávno, co vláda rozšířila, respektive schválila seznam nemocí z povolání, které vás reálně mohou potkat. Dokonce i některé choroby zmizely. Kupříkladu zmizely choroby, jež bývají vyvolány prachem z cukrové třtiny. Naopak se seznam rozšířil například o rakovinu vaječníků (podmíněnou například vlivem azbestu), také přibyly nemoci dýchacích cest a plic, které by byly způsobeny vdechováním hliníku.
Na seznam také přibyly obstrukční plicní nemoci, jež postihují hlavně horníky z černouhelných dolů. A samozřejmě sem začala spadat i bolest zad, která vyplývá z neustálého sezení u počítače.
Projevila se u vás nemoc z povolání?
Jinými slovy je seznam důkazem, že není nemoc jako nemoc. Pokud se skutečně prokáže, že se jedná o onemocnění z povolání, můžete ve vašem případě uplatnit mnohé nároky. Je však zapotřebí splnit několik podmínek. Ze všeho nejdříve je nutné zamířit k praktickému lékaři, který vám potvrdí (nebo naopak vyvrátí), zdali se o nemoc z povolání skutečně jedná. Uznat následně nemoc z povolání je v kompetenci střediska nemocí z povolání, kam doktor po vyšetření nemoc zasílá.
Na co máte nárok?
Pokud se u vás skutečně nemoc z povolání projeví, vzniká vám nárok na odškodné, které vám zaměstnavatel musí vyplatit. O jak vysokou částku se bude jednat, to se odvíjí od příjmu před nemocí a po jejím vypuknutí. Zaměstnavatel je poté nucen doplácet rozdíl mezi nemocenskou a dřívějším průměrným platem.