Zaměstnanci touží po vyšších platech. Jak na to reagují firmy?
Práce

Zaměstnanci touží po vyšších platech. Jak na to reagují firmy? 

S příchodem neustálého zdražování přichází logicky i ten krok, že zaměstnanci začínají volat po vyšších platech. Inflace je neúprosná a i když člověk šetří, razantně se to podepisuje na jeho životě. Nabízí se však otázka, jak na volání pracovníků reagují zaměstnavatelé čili firmy. Chystají se k tomuto kroku čili ke kroku, kdy budou zvedat platy? 

Rozsáhlé zvyšování platů se konat nebude 

Z posledních průzkumů vyplývá, že se zaměstnavatelé nehodlají podřídit volání svých zaměstnanců. Pouze pětina společností se chystá zvýšit platy plošně, další pak jen klíčovým zaměstnancům, jiní k tomuto kroku chtějí přistoupit skutečně jen výjimečně.  

I když řada českých domácností jede takzvaně „na doraz”, společnostem se také zvyšuje řada věcí spojených s fungováním. Zhruba čtvrtina však eviduje zvýšený zájem o zvyšování platů, každý sedmý podnik však tvrdí, že ke podobným prosbám ze strany pracovníků nedošlo.  

Na zvyšování platů jsou mnohé firmy připraveny 

I když se zatím k tomuto kroku mnoho firem neodhodlává, přiznalo se, že každá pátá firma je připravená během letošního roku zaměstnancům zvýšit svou mzdu. Dokonce mnohé firmy mají stanovený už takový pomyslný systém toho, komu a kdy se plat bude zvyšovat.  

Některé firmy samozřejmě nechtějí nic uspěchat a čekají, jaký bude vývoj v nadcházejících měsících. Do hry však v každém případě přichází jiné zaměstnanecké benefity, které mohou nějakým způsobem ulevit rozpočtům domácností.  

O jakých benefitech je řeč? 

Jak již bylo zmíněno, mnohé firmy sice jsou připraveny zvýšit mzdy svým pracovníkům, na druhou stranu mají v záloze takzvané zaměstnanecké benefity, ke kterým by se přiklonily daleko dříve než ke zvyšování mezd. Patří k nim například zavedení vyplácení takzvaných záloh na mzdy nebo firemní půjčky, které by mohly zaměstnancům minimálně zkrátit čekání v rámci posledního týdnu do výplaty. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *