pracovně atraktivní
Práce

Česko začíná být pracovně atraktivní. Cizinci k nám putují ve velkém

A už je to tady, toho, čeho jsme se báli – do České republiky míří hromada cizinců, kteří k nám míří za prací. Zaměstnavatelé sice jásají, vždyť se jejich úsilí získat novou pracovní sílu vyplácí, ale ostatní lidé nejsou zrovna “na větvi”. Poslední statistiky ukazují, že o práci v Česku je větší zájem, než je obvyklé, a díky tomu roste počet cizinců, kteří k nám pádí z vyspělých, mnohdy i vyspělejších zemí, než jsme my.

V současné době na území České republiky pracuje zhruba půl milionu lidí. Pokud bychom měli srovnat rok letošní a rok 2004, řekli bychom, že se počet cizinců až ztrojnásobil. Nejčastěji k nám jezdí kvalifikovaní pracovníci ze severní, také ze západní nebo i z jižní Evropy. I když si mnozí lidé myslí, že nejvíce je u nás Vietnamců, těch kupodivu ubylo – jejich počet se snížil o pětatřicet procent za posledních deset let.

V roce 2004 jsme vstoupili do Evropské unie, což znamenalo zdvojnásobení počtu pracujících cizinců u nás. Do letošního roku se počet ztrojnásobil.

Nejvíce cizinců k nám putuje s vyšším vzděláním

I když jsou mnozí lidé toho názoru, že k nám putují lidé spíše nevzdělaní, kteří v sobě nemají kousek studu, opak je pravdou. Nejvíce k nám míří cizinci, kteří mají vyšší vzdělání, což Českou republiku pozvedává opět na zcela jinou úroveň.

Na přelomu tisíciletí u nás pracovaly desítky, možná stovky cizinců, nyní lze konstatovat, že u nás pracují tisícovky cizinců, kteří však nejsou pro naši zemi neštěstím, ale spíše nás pozvedávají opět na vyšší úroveň.

Odkud cizinci pochází?

I když mnozí Češi jezdí za prací do Velké Británie, občané Velké Británie míří k nám. Kromě toho k nám míří Francouzi, taktéž Italové nebo Španělé. Nejvíce cizinců k nám putuje z Německa. Němců u nás pracuje více jak sedm tisíc. Cizinci se uchylují zejména do větších měst, pracují tedy zejména v Praze nebo v Brně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *