Extrémní chudoba
Finance

Extrémní chudoba ze světa mizí. Odkud se jí nechce pryč?

Lidé na světě se dnes mají dobře. Svědčí o tom i fakt, že extrémní chudoba se ze světa poměrně rychle ztrácí. V nedávné době se opět porovnávalo, jak to s chudobou je nyní a jak to s extrémní chudobou bylo kdysi. Z aktuálních údajů lze říct, že počet lidí žijící v extrémní chudobě prudce klesá za posledních několik desetiletí. A podle všeho do konce roku má počet lidí žijící v chudobě ještě klesnout.

Ještě v roce 2015, tedy přesně před třemi lety, tvořili chudí lidé zhruba deset procent celkové populace. To se během let razantně změnilo, letos tvoří lidé žijící v extrémní chudobě jen osm a půl procenta. Je to opravdu úspěch, pokud si to srovnáme s rokem 1993, dočkali jsme se úspěchu. Toho roku totiž tvořili chudí lidé zhruba pětatřicet procent populace.

Vše však má dvě strany, a to i toto. Světová banka varuje, že nikdy nelze chudobu vymýtit úplně, pokud budou pokračovat vály v Sýrii a Jemenu. Právě zde se nachází stále velké množství lidí žijící v extrémní chudobě, dokonce zde chudí lidé přibývají.

Vymýtí se ze světa chudoba úplně?

Hlavní otázkou tedy nyní je, jestli se chudoba stihne vymýtit ze světa úplně. Světová banka si klade za cíl vymýtit chudobu ze světa do roku 2030, bohužel nyní je její plán ohrožen. Ohrožují ho právě války, které přináší do světa chudobu a bídu.

Kdo ví, jestli tedy bude pokračovat tak úspěšné odstraňování chudoby ze světa. Za posledních pětadvacet let se totiž podařilo z extrémní chudoby dostat více jak miliardu lidí, což je neuvěřitelný úspěch.

Kde se chudoba stále drží?

Samozřejmě země, které jsou sužovány válkami, nejsou jediné země, které se s chudobou potýkají. Mezi zaostávající země patří také subsaharská Afrika, kde počet lidí trpící chudobou klesá velmi pomalu. Za pětadvacet let klesl podíl chudých lidí na 35 procent z původních 56 procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *