Jak zlepšit bezpečnost práce na staveništi?
Práce

Jak zlepšit bezpečnost práce na staveništi?

Kde z pohledu BOZP dochází k největšímu počtu úrazů? Jaká profese je po této stránce hodnocená jako jedna z nejrizikovějších? Ano, máte pravdu, je jím staveniště. Práce ve výškách, práce v rozestavěných budovách, práce s těžkými materiály a často i s nebezpečnými složkami – přesně tak lze práci na staveništi definovat. I proto by si zaměstnavatelé působící v tomto odvětví měli dát pozor na stránku bezpečnosti a měli by se všemi možnými způsoby bezpečnost práce na staveništi zlepšit. Poradit může i firma Extéria, která je předním poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO.

Dodržujte standardy na staveništi

Klíčem k práci, která bude bez úrazu, je dodržování obecných standard při práci na staveništi. Sem patří například lešení, které musí být správně použito, zajištění ochrany hlavy, poskytnutí pevné obuvi, která by měla být ideálně protiskluzová a s tvrdou podrážkou (aby nedošlo k propíchnutí nohy nebo k uklouznutí). 

Dále sem patří i pravidelná kontrola elektřiny, aby poškozené elektrické stroje nebo nástroje nezpůsobily nějaký nemilý úraz, či zajištění ochrany proti pádu, a to například definováním rizika a jeho rozsahem). Požární ochranu nepodceňujte.

Proškolujte své zaměstnance

Aby byla ještě více zlepšena bezpečnost práce na staveništích, je důležité své pracovníky proškolit. Pravidelně proškolujte své stávající pracovníky, ale také nezapomeňte ani na nové stavební dělníky, které přijmete do svých řad. Ideálně dělníky proškolte ještě dřív, než nastoupí do pracovního poměru. Zjistěte, jestli je na práci uzpůsobilý.

Dbejte na dobrou komunikaci

Zároveň neustále vtloukejte svým zaměstnancům do hlavy, že komunikace je základem úspěchu. K nehodám dochází nejčastěji tehdy, kdy pracovníci nevědí, kdy si nedokážou sdělit informace, stejně tak nevědí, co mají a nemají očekávat. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *