Využívá se otcovská dovolená nebo o ni není zájem?
Lifestyle

Využívá se otcovská dovolená nebo o ni není zájem?

Vloni začalo platit ve světě financí mnoho slev a finančních zvýhodnění. Patří k nim ostatně také otcovská dovolená, která začala platit od konce loňského února. Dávka je určená novopečeným tatínkům, kteří chtějí pomoct novopečené mamince během prvních týdnů, konkrétně v takzvaném šestinedělí. Dávka se vyplácí okresní správou sociálního zabezpečení. Když tato dávka vešla v platnost, mnozí lidé jí nevěřili. Mysleli si, že nebude využívána. Jenže to se lidé spletli. Otcovská je poměrně populární, v rámci této dávky bylo vloni vyplaceno přes dvě stě milionů korun.  

Jak jsme zmínili, jedná se o dávku pro novopečené tatínky. Jinými slovy se říká otcovské dovolené také otcovská poporodní péče, kdy mohou tatínkové zůstat v prvních dnech po porodu doma s maminkou a miminkem. Není třeba si díky této možnosti brát řádnou dovolenou, řádná dovolená se může později vybrat k jiným účelům.  

Od loňského února do loňského posledního prosincového dne bylo zaznamenáno skoro čtyřiačtyřicet tisíc dávek. Bylo tedy vyplaceno konkrétně něco přes 220 milionů korun.  

Největší zájem je o otcovskou v Praze 

Ptáte se, kde je největší zájem o tuto dávku? Největší zájem je v hlavním městě. V Praze čerpalo vloni otcovskou dovolenou skoro devět a půl tisíce novopečených tatínků. V Jihomoravském kraji se také žádalo o dávku hojně, skoro pět a půl tisíce tatínků zkusilo otcovskou dovolenou. V Moravskoslezském kraji bylo vyplaceno pět tisíc dávek.  

Kdo má nárok na otcovskou dovolenou? 

Brzy se stanete tatínkem, a tak byste rádi věděli, jestli máte na dávku nárok? Nárok mají všichni tatínkové, kterým se narodilo dítě, nebo také otci, jež si dítě mladší sedmi let adoptovali nebo se náhle stali jejich pěstounem.  

Podmínkou také je, že musíte si bez přerušení platit před nástupem na otcovskou dovolenou nemocenské pojištění. Pojištění se musí platit minimálně tři měsíce bezprostředně předcházející dni nástupu na otcovskou dovolenou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *